Biography / Βιογραφία
Reviews / Δημοσιεύματα
Rania Angelakoudi was born in Kronanberg, Sweden, a city she still visits and has close ties with. She’s been a citizen of the world from an early age, traveling and meeting people, sharing ideas and experiences with other artists about life, human affairs and Mother Nature, a subject close to her heart. Her English Language studies have allowed her to study, explore and inspired by the international literary scene.
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEiIdItbAuqJOUNzVbDAR29iTTwUcOPOSdss89i-AqxSAMdK0DVnOMa-OFY8LBUwz3Wu04cUnVUTW7JdfB_rf5QK0M2dXx0kbeLqeWe3ENwZDBcJaOfxxEunz7_1yCqZWfer7jV0JnNtOLVw/s320/%25CE%25A6%25CE%25A9%25CE%25A4%25CE%259F+1.jpg)
Γεννημένη στο Κρόναμπεργκ της Σουηδίας όπου και μοιράζει το χρόνο της. Είχε την ευκαιρία να γνωρίσει τόπους και ανθρώπους στα διάφορα ταξίδια της ανά τον κόσμο να ανταλλάσσει απόψεις και να συνεργαστεί με άλλους καλλιτέχνες για ότι αφορά τη ζωή τον άνθρωπο και τη Μητέρα Φύση που τόσο αγαπά! Οι σπουδές της στην Αγγλική γλώσσα της έδωσαν την ευκαιρία και την προοπτική να μελετήσει και ξένους Ποιητές όπου και αυτοί επηρέασαν τη σκέψη της. Σήμερα εργάζεται ως καθηγήτρια Αγγλικής και αφιερώνει το χρόνο της στις δύο αγαπημένες της ασχολίες τη ζωγραφική και κυρίως την ποίηση. Συμμετείχε κατά καιρούς με έργα της σε Ελληνικά και ξένα περιοδικά με πολύ ενθαρρυντικές κριτικές. Αυτό την οδήγησε στο να συμμετέχει και σε διαγωνισμούς όπου έργα της διακρίθηκαν και βρέθηκαν στις τρεις πρώτες θέσεις. Το 2005 το ποίημα "Για σένα" απέσπασε τιμητική διάκριση σε διαγωνισμό υπό την Αιγίδα της λέσχης Lions. Το 2009 το ποίημα ' Όταν ' απέσπασε τη 2η θέση σε Πανελλήνιο - Πανκύπριο διαγωνισμό που διοργάνωσε το Author's club. Το 2013 το ποίημα 'Ορφική Μορφή' απέσπασε την 3η θέση στην Ελλάδα και Κύπρο ανάμεσα σε εκατοντάδες συμμετοχές. Το 2014 το ποίημα 'Στα μονοπάτια από ροδιές ' κέρδισε το χάλκινο μετάλλιο σε Ελλάδα, Κύπρο και Ευρώπη. Το 2015 το ποίημα Σχέσεις Ανθρώπων την έφερε στην 3η θέση σε Διεθνή διοργάνωση και την καθιέρωσε ως την πρώτη Ελληνίδα ποιήτρια βραβευμένη από τον όμιλο PiGrecoZen υπό την αιγίδα του Υπουργείου πολιτισμού της Ιταλίας σε ειδική εκδήλωση. Το 2016 στην 9η Συνάντηση Σύγχρονων Δημιουργών με συμμετοχές από το Λονδίνο, Γερμανία, Ελλάδα και Κύπρο βραβεύθηκε με την 5η θέση για το ποίημα της 'Στα αβαθή νερά σου'. Συμμετέχουν ποιήματά της στην ποιητική συλλογή στων Ιδεών την πόλη μαζί με άλλους διακεκριμένους ποιητές καθώς και στη συλλογή Γιορτή Ποιητών από τις εκδόσεις Ωρίωνας. Έργα της επίσης συμμετέχουν στην ποιητική ανθολογία ‘Αχ Έρωτα’ με την επιμέλεια του λογοτεχνικού περιοδικού Κελαινώ από τις εκδόσεις Βεργίνα. Το διεθνές περιοδικό Our Poetry Archive δημοσίευσε ποιήματά της στο τεύχος Σεπτεμβρίου 2016 και τη συμπεριλαμβάνει ανάμεσα στους 10 κορυφαίους ποιητές στην Ευρώπη και στους 30 καλύτερους στον κόσμο. Το λογοτεχνικό περιοδικό των Bρυξελών Atunis την αναφέρει επίσης ανάμεσα στις διακεκριμένες ποιήτριες της Ευρώπης. Η πρώτη της πολυβραβευμένη ποιητική συλλογή στη Δική μου Άνοιξη κυκλοφορεί από τις εκδόσεις Φυλλάτος.
Τον Οκτώβριο του 2016 ο ανθρωπιστικός οργανισμός World Institute for Peace [WIP] της απένειμε το σημαντικό βραβείο για την ειρήνη Icon for World Peace για την ενεργό συμμετοχή και απήχηση του ποιητικού της έργου για την ειρήνη στον κόσμο. Το Νοέμβριο του ίδιου έτους η διοίκηση του οργανισμού της ανακοίνωσε εκ νέου την ομόφωνη απόφασή του να ορισθεί Πρέσβειρα του οργανισμού στην Ελλάδα και στη Σουηδία. Είναι μέλος της Ουνέσκο Πειραιώς και Νήσων και της Ένωσης Λογοτεχνών Βορείου Ελλάδος.
Τον Ιανουάριο του 2017 η Ένωση Δημοσιογράφων Συγγραφέων Τουρισμού Ελλάδος ΕΔΣΤΕ F.I.J.E.T την έκανε μέλος της τιμώντας την για τη διεθνή επιτυχία της διευρύνοντας έτσι τη συγγραφική της πορεία ενεργά και ως δημοσιογράφος.
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEhcb6MJeay6r9VUZrdxX2CLqkmR66TW-88gJQziWf0EgZRLfuuzWf_Qf8ob4M0ZHaIKxqD7MlUemK194pItbagRvsu98gJN9piIslYU-B1kTqbAiH9hf1HTxSXWaYLmoUGy5Tfrxhxf9AfO/s320/borders+01.png)
Στα αβαθή νερά σου
Στα αβαθή νερά σου τα όνειρά μου
Βάφτισα!
Χώρα των χρησμών και φιλοσόφων,
xώρα του φωτός… μητέρα του πνεύματος!
Στα αβαθή νερά σου Θεοί γεννήθηκαν,
στα σπλάχνα σου ανατράφηκαν,
και θέριεψαν!
Και τους θνητούς γαλούχησαν…
Πέρα ως πέρα!..Και τη δικαιοσύνη,
κάτω από το αυστηρό τους βλέμμα
Περιφρούρησαν!
Στα αβαθή νερά σου ρανίδες αίματος,
τα παλικάρια σκόρπισαν..
Του θανάτου το χιτώνα στο κορμί τους
Τύλιξαν!
Στα αβαθή νερά σου ο έρωτας κολύμπησε,
και η ζωή του κάλλους θυγατέρα αναδύθηκε!
Στον ήλιο σου να λούεται..
Και των ανθρώπων έργα αυτή να μελετά
και να ορίζει!
Από τα αβαθή νερά σου το όνειρο
επί γης ξεπήδησε..και η γνώση
Πλούτος του κόσμου… Έγινε!
Και δάδα που στέκει αναμμένη,
στους αιώνες των αιώνων!
Απ’ άκρη σ’ άκρη!
Στα αβαθή νερά σου κάθε πρωί
Ο ήλιος καθρεφτίζεται κι εγώ ..
Kι εγώ .. το γαλάζιο σου ατενίζω ..
Και προχωρώ!
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEhcb6MJeay6r9VUZrdxX2CLqkmR66TW-88gJQziWf0EgZRLfuuzWf_Qf8ob4M0ZHaIKxqD7MlUemK194pItbagRvsu98gJN9piIslYU-B1kTqbAiH9hf1HTxSXWaYLmoUGy5Tfrxhxf9AfO/s320/borders+01.png)
ΟΡΦΙΚΗ ΜΟΡΦΗ
Αέναο σύμβολο ομορφιάς,
μυθική μορφή του Ορφέα.
Γυναικεία θεότητα
των δυνάμεων της Φύσης!
Βακχίδα που επιδίδεσαι
σε λάγνους χορούς στα δάση
και απόκρυφες τέχνες που μαγεύεις
τους θνητούς!
Και εγώ την τέχνη σου είδα
και την μελωδία σου άκουσα
και δοκιμασίες πέρασα
και μυήθηκα στα μυστικά της!
Μα η μουσική σου σίγησε!
Κι έχασα την μελωδία
κι έχασα τον δρόμο!
Νερό από τον Τάνταλο ζήτησα
να ξεδιψάσω
και ο Σίσυφος τον βράχο του
σταμάτησε να κυλά
για να ξαποστάσει!
Ο Πλούτωνας και η Ευρυδίκη
στο δράμα μου λύγισαν!
Τον δρόμο μου’δειξαν
για τον επάνω κόσμο…
Τι νόημα έχει άραγε?
Μικρή απόσταση ανάμεσα
στους δύο κόσμους!
Παντού η αναζήτηση
της μορφής σου!
Μέσα στους ήχους την φωνή σου
αφουγκράζομαι!
Ένα διαρκές ταξίδι…
Στο πριν και το μετά!
Μακάρι το δρόμο
μέσα από την μουσική σου
πάλι να βρω
και να κληθώ εκεί
που την τέχνη σου διδάσκεις
εκεί που μαγεύεις τους θνητούς!
Βάφτισα!
Χώρα των χρησμών και φιλοσόφων,
xώρα του φωτός… μητέρα του πνεύματος!
Στα αβαθή νερά σου Θεοί γεννήθηκαν,
στα σπλάχνα σου ανατράφηκαν,
και θέριεψαν!
Και τους θνητούς γαλούχησαν…
Πέρα ως πέρα!..Και τη δικαιοσύνη,
κάτω από το αυστηρό τους βλέμμα
Περιφρούρησαν!
Στα αβαθή νερά σου ρανίδες αίματος,
τα παλικάρια σκόρπισαν..
Του θανάτου το χιτώνα στο κορμί τους
Τύλιξαν!
Στα αβαθή νερά σου ο έρωτας κολύμπησε,
και η ζωή του κάλλους θυγατέρα αναδύθηκε!
Στον ήλιο σου να λούεται..
Και των ανθρώπων έργα αυτή να μελετά
και να ορίζει!
Από τα αβαθή νερά σου το όνειρο
επί γης ξεπήδησε..και η γνώση
Πλούτος του κόσμου… Έγινε!
Και δάδα που στέκει αναμμένη,
στους αιώνες των αιώνων!
Απ’ άκρη σ’ άκρη!
Στα αβαθή νερά σου κάθε πρωί
Ο ήλιος καθρεφτίζεται κι εγώ ..
Kι εγώ .. το γαλάζιο σου ατενίζω ..
Και προχωρώ!
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEhcb6MJeay6r9VUZrdxX2CLqkmR66TW-88gJQziWf0EgZRLfuuzWf_Qf8ob4M0ZHaIKxqD7MlUemK194pItbagRvsu98gJN9piIslYU-B1kTqbAiH9hf1HTxSXWaYLmoUGy5Tfrxhxf9AfO/s320/borders+01.png)
ΟΡΦΙΚΗ ΜΟΡΦΗ
Αέναο σύμβολο ομορφιάς,
μυθική μορφή του Ορφέα.
Γυναικεία θεότητα
των δυνάμεων της Φύσης!
Βακχίδα που επιδίδεσαι
σε λάγνους χορούς στα δάση
και απόκρυφες τέχνες που μαγεύεις
τους θνητούς!
Και εγώ την τέχνη σου είδα
και την μελωδία σου άκουσα
και δοκιμασίες πέρασα
και μυήθηκα στα μυστικά της!
Μα η μουσική σου σίγησε!
Κι έχασα την μελωδία
κι έχασα τον δρόμο!
Νερό από τον Τάνταλο ζήτησα
να ξεδιψάσω
και ο Σίσυφος τον βράχο του
σταμάτησε να κυλά
για να ξαποστάσει!
Ο Πλούτωνας και η Ευρυδίκη
στο δράμα μου λύγισαν!
Τον δρόμο μου’δειξαν
για τον επάνω κόσμο…
Τι νόημα έχει άραγε?
Μικρή απόσταση ανάμεσα
στους δύο κόσμους!
Παντού η αναζήτηση
της μορφής σου!
Μέσα στους ήχους την φωνή σου
αφουγκράζομαι!
Ένα διαρκές ταξίδι…
Στο πριν και το μετά!
Μακάρι το δρόμο
μέσα από την μουσική σου
πάλι να βρω
και να κληθώ εκεί
που την τέχνη σου διδάσκεις
εκεί που μαγεύεις τους θνητούς!
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEhcb6MJeay6r9VUZrdxX2CLqkmR66TW-88gJQziWf0EgZRLfuuzWf_Qf8ob4M0ZHaIKxqD7MlUemK194pItbagRvsu98gJN9piIslYU-B1kTqbAiH9hf1HTxSXWaYLmoUGy5Tfrxhxf9AfO/s320/borders+01.png)